Çiftliğimiz

 Kümeslerimiz

2014'de 7x4 metre beton taban üzerine yeni bir kümes İnşa ettik. Toplam 6 bölümlük kümesin her kısmında bir horozla 3-5 tavuk bulunduruyoruz. Her bölümün üst katı merdivenle çıkılan kapalı alan olarak düzenlendi.

Kümesin tümünde otomatik su içme sistemi bulunuyor. (Nipel sistem)

 

Yaklaşık 30 karışık damızlık olmayan tavuk 3x5 metre büyüklüğünde bir kümeste yaşıyor. Bir kapalı ve bir açık bölüm olduğu için, havaya göre, folluk ve tüneklerini kendileri seçebiliyorlar. Gündüzleri 1000m2 telle çevirilmiş tarlada serbest geziyorlar.


Büyük çam ağaçlarının altında 2015’te yeni eklediğimiz 5 bölümlü (3.5 x 2 metrelik) kümesin çatısının bir kısmını açık düzenledik. Çatının kapalı bölümünde folluk ve yatma yerleri bulunuyor.

Kümesin tabanını doğal toprak ve kum olarak bıraktık.
Otomatik nipel su içme sistemi ve yaz için su ile çalışan açık alan serinletme sistemi kurduk.

4 adet kümes (1.5x1.5m)

Gurk tavuk, tek horoz veya özel bakıma ihtiyacı olan hayvanlar için ayırdık.


3 tane kümes (1.4 x 2.5m) damızlık horoz ve 4 tavuğun yeri. Folluk ve tünekleri üst katta olan, sağlam ve sıcacık bir ev hazırladık.


Kümeslerde olan tavuklar her gün sırayıla elemanımız  tarafından gezdiriliyor. Bütün kümeslerimizde kum/toprak banyosu var. Çoğu tüneklerin altında dışkıları için tahtalar koyduk ve her gün kolayca temizleyebiliyoruz. Kümeslerin zemini beton olup ihtiyaça göre su ve dezenfektan ile yıkayanır. Deşelemek için kuru ot, saman ve çam talaşı koyuyoruz.

Evimizin bodrum katında iki tane tam nem kontrollü Octagon 20 Advance EX bulunuyor.

Kuluçka makinesindeki kontrol paneli %RH nem oranı ile ilgili kullanıcıya bilgi verirken aynı zamanda su haznesi bulunan nem pompası sayesinde kuluçka makinesi otomatik nemin istenilen değerlerde olmasını sağlar. Otomatik nemlendirici kuluçka odasındaki nem düzeyini de dikkate alarak nem ayarlaması yapar ve daha verimli sonuçlar alınır.
Ayrıca su dışardaki hazneden geldiği için makinede mikrop riski olmuyor.

Ek olarak iki tane 9’lu Brinsea Mini Eco kuluçka makinesi var. Az sayıda yumurta ya da yeni çıkan hassas bir civciv için kuvöz olarak kullanabiliriz.

Köyde elektrikler sık sık kesildiği için 4 adet heavy duty  12 Volt marine akü ve şarj aleti kurduk.


Yeni çıkan civcivlerimiz temiz ve yetişkin tavuklardan uzak bir yerde tutuyoruz. Isıtma için Brinsea Eco Glow heat panel aküden 12 Volt ile çalışıyor. 3 haftadan sonra dışarıya ayrı bir kümese koyup üstüne kırmızı infrared ısıtma ampül takarak tüyleri gelişene kadar doğanın şartlarına alıştırıyoruz.
 

Besleme

Civciv 1-10 gün

Haşlamış yumurta, kendi yaptığımız öğütülmüş karışım (yulaf, buğday ruşeymi, ak darı, keten tohumu, susam, ayçiçek çekirdeği, çörek otu, haş haş tohumu, kurutulmuş kekik)

Civciv 11-21 gün

Hazır civciv yemi, kendi yaptığımız karışım. Taze kekik (doğal bir koksidiostattır)

3 hafta – 5 ay

Yumurta piliç büyütme yemi, yeşillikler. Haftada bir kere elma sirkesi içme suyuna.

5 aydan sonra

Yumurta yemi

Ek olarak: Aşı, tüy dökme ve taşınma zamandında: 3 gün boyunca Vitamin ve Mineral karışımı.


Sağlık

Tavuklarımızı Newcastle ve Infeksiyoz Bronşitis 3 ay da bir aşılıyoruz. Antibiyotik gibi ilaçları sadece acil durumda ve yalnızca hasta olan tavuğa uyguluyoruz.

Bizim fikrimiz: Tavuklar mutlu, stressiz ve temiz bir ortamda yaşıyorsa, dengeli besleyerek onları hastalıklardan koruyabiliriz.